logo medycyna tropikalna

WOJSKOWY INSTYTUT MEDYCZNY
Zakład Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej

Zagrożenia - Australia i Oceania

(kraje regionu: Australia, Fidżi, Guam, Kiribati, Nowa Kaledonia, Nowa Zelandia, Papua Nowa Gwinea, Polinezja Francuska, Samoa, Tonga, Tuvalu, Vanuatu, Wyspy Marshalla, Wyspy Salomona)

Choroby transmisyjne i przenoszone drogą pokarmową na wyspach Oceanii. Niskie ryzyko zachorowań na choroby infekcyjne i inwazyjne w Australii i w Nowej Zelandii.
 


Choroby transmisyjne: zachorowania na malarię w Papui Nowej Gwinei, Vanuatu i na Wyspach Salomona, dengę w północnej Australii i na wielu wyspach Oceanii, japońskie zapalenie mózgu w Papui Nowej Gwinei i w północnej Australii, filariozy limfatyczne na Fidżi, Polinezji Francuskiej, Kiribati, Samoa, Tonga, Tuvalu i Vanuatu.

Choroby przenoszone drogą pokarmową: ryzyko zachorowań na WZW typu A, dur brzuszny i amebozę na wielu wyspach Oceanii.

Choroby przenoszone drogą oddechową: zachorowania na gruźlicę na poziomie 100-300 przypadków/100 tys. mieszkańców na wyspach Oceanii; w Australii i Nowej Zelandii poniżej 25/100 tys. mieszkańców.

Choroby przenoszone drogą płciową lub drogą kontaktu z zakażoną krwią: zakażenie wirusem HIV w populacji dorosłych 0,1-<0,5% w większości krajów regionu, w Papui Nowej Gwinei 1-<5%. Zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B >8% w wielu krajów regionu.

Choroby odzwierzęce: sporadyczne zachorowania na gorączkę Q notowane w Australii. Większość wysp Oceanii jest wolna od przypadków wścieklizny.

Choroby przenoszone drogą kontaktu z zarażoną/zakażoną wodą lub ziemią: przypadki wrzodu Buruli (Mycobacterium ulcerans) notowane w Australii (Victoria, Queensland). Zachorowania na melioidozę w Papui Nowej Gwinej i w Australii. Leptospiroza i robaczyce przewodu pokarmowego (strongyloidoza, ancylostomoza/nekatoroza) powszechnie występują w regionie.

Inne zagrożenia: ukąszenia jadowitych węży i stawonogów.