logo medycyna tropikalna

WOJSKOWY INSTYTUT MEDYCZNY
Zakład Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej

Zagrożenia - Bliski Wschód

(kraje regionu: Arabia Saudyjska, Bahrajn, Cypr, Irak, Iran, Izrael, Jemen, Jordania, Katar, Kuwejt, Liban, Oman, Syria, Turcja, Zjednoczone Emiraty Arabskie)

Liczne zachorowania na choroby infekcyjne i inwazyjne przewodu pokarmowego. Notowane przypadki gruźlicy, leiszmaniozy skórnej, echinokokozy i brucelozy.
 


Choroby transmisyjne: malaria występuje lokalnie w Iranie, Iraku, Arabii Saudyjskiej, Turcji i Jemenie. Rejony endemicznego występowania dengi w Arabii Saudyjskiej i Jemenie. Leiszmanioza skórna występuje powszechnie w krajach basenu Morza Śródziemnego. Transmisja leiszmaniozy trzewnej notowana lokalnie w Turcji, Iraku, Syrii i Arabii Saudyjskiej. Do innych chorób transmisyjnych w regionie należą kleszczowe zapalenie mózgu w Turcji, krymsko-kongijska gorączka krwotoczna w Iranie, Iraku, Turcji i na Półwyspie Arabskim, onchocerkoza i filariozy limfatyczne w Jemenie.

Choroby przenoszone drogą pokarmową: powszechne występowanie zachorowań na WZW typu A, sporadycznie masowe zachorowania na dur brzuszny, WZW typu E (Iran, Jordania), brucelozę, cholerę (Irak, Iran) i poliomyelitis (Jemen, zakażenia importowane z Nigerii).

Choroby przenoszone drogą oddechową: osoby udające się na pielgrzymkę do Mekki muszą być zaszczepione przeciwko chorobie meningokokowej (szczepionka tetrawalentna A,C,Y,W-135). Występowanie przypadków gruźlicy jest szacowane na 100-300/100 tys. mieszkańców w Iraku, 50-100/100 tys. w Jemenie i 25-50/100 tys. w pozostałych krajach regionu.

Choroby przenoszone drogą płciową lub drogą kontaktu z zakażoną krwią: występowanie zakażeń wirusem zapalenia wątroby typu B jest szacowane na 8% populacji w Arabii Saudyjskiej oraz 2-7% w pozostałych krajach. Zakażenie wirusem HIV w regionie nie przekracza 0,5% populacji dorosłych.

Choroby odzwierzęce: zachorowania na wąglik występują w Turcji, sporadycznie również w innych krajach regionu, z wyjątkiem Omanu. Gorączka Q jest rozpowszechniona w większości krajów, echinokokoza występuje endemicznie na terenach wiejskich. Zachorowania na tularemię notowane są w Turcji. Bruceloza występuje powszechnie w Syrii (>500 przypadków/100 tys. mieszkańców), jak również w pozostałych krajach regionu (50-500/100 tys. mieszkańców).

Choroby przenoszone drogą kontaktu z zarażoną/zakażoną wodą lub ziemią: przypadki schistosomatozy notowane w Arabii Saudyjskiej, Jemenie, Iraku i Syrii.

Inne zagrożenia: ukąszenia jadowitych węży i stawonogów.