logo medycyna tropikalna

WOJSKOWY INSTYTUT MEDYCZNY
Zakład Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej

Zagrożenia - Azja Południowa

(kraje regionu: Afganistan, Bangladesz, Bhutan, Indie, Malediwy, Nepal, Pakistan, Sri Lanka)

Powszechne występowanie chorób biegunkowych, duru brzusznego, amebozy, robaczyc przewodu pokarmowego, malarii, leiszmaniozy skórnej i trzewnej, filarioz limfatycznych.
 


Choroby transmisyjne: malaria występuje powszechnie na wysokości poniżej 2000 m n.p.m., notowane epidemie dengi (z wyjątkiem Nepalu), przypadki japońskiego zapalenia mózgu (z wyjątkiem Afganistanu). Zachorowania na leiszmaniozę trzewną w rejonach wiejskich Indii (stany Assam i Bihar), Pakistanu, Nepalu i Bangladeszu. Liczne przypadki leiszmaniozy skórnej w Afganistanie, Pakistanie i Indiach. Endemiczne występowanie filarioz limfatycznych w Indiach, na Sri Lance i w Bangladeszu. Zachorowania na krymsko-kongijską gorączkę krwotoczną i chikungunya.

Choroby przenoszone drogą pokarmową: powszechne występowanie WZW typu A i E. Przypadki duru brzusznego i paradurów, amebozy, cholery i poliomyelitis.

Choroby przenoszone drogą oddechową: zachorowania na gruźlicę powyżej 300 przypadków/100 tys. mieszkańców w Afganistanie i 100-300 przypadków/100 tys. w pozostałych krajach regionu. Liczne przypadki zachorowań na odrę.

Choroby przenoszone drogą płciową lub drogą kontaktu z zakażoną krwią: zakażenie wirusem HIV w populacji dorosłych poniżej 1% w większości krajów regionu (w niektórych rejonach Indii powyżej 5% zakażonych). Zakażenie WZW typu B na poziomie 2-7% populacji w całym regionie.

Choroby odzwierzęce: powszechne występowanie wścieklizny i gorączki Q. Wąglik, dżuma i echinokokoza występują endemicznie w środowisku wiejskim.

Choroby przenoszone drogą kontaktu z zarażoną/zakażoną wodą lub ziemią: powszechne występowanie leptospirozy.
Inne zagrożenia: ukąszenia jadowitych węży i stawonogów.