logo medycyna tropikalna

WOJSKOWY INSTYTUT MEDYCZNY
Zakład Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej

Zagrożenia - Azja Południowo-Wschodnia

(kraje regionu: Birma/Myanmar, Brunei, Filipiny, Indonezja, Kambodża, Laos, Malezja, Singapur, Tajlandia, Timor Wschodni, Wietnam)

Ryzyko zachorowań na malarię, dengę, choroby zakaźne i pasożytnicze przewodu pokarmowego.
 

Choroby transmisyjne: denga występuje endemicznie, zachorowania na malarię w całym regionie, z wyjątkiem Brunei i Singapuru, głównie w środowisku wiejskim. Notowane przypadki japońskiego zapalenia mózgu, chikungunya, filarioz limfatycznych.

Choroby przenoszone drogą pokarmową: powszechne występowanie WZW typu A i robaczyc przewodu pokarmowego. Notowane przypadki kampylobakteriozy, duru brzusznego, amebozy, WZW typu E i cholery.

Choroby przenoszone drogą oddechową: zachorowania na gruźlicę powyżej 300 przypadków/100 tys. ludności w Kambodży oraz 100-300/100 tys. w pozostałych krajach regionu.

Choroby przenoszone drogą płciową lub drogą kontaktu z zakażoną krwią: zakażenie HIV w populacji dorosłych na poziomie 1-<5% w Tajlandii, Kambodży i Birmie, w pozostałych krajach regionu <1%. Wyższe wskaźniki zakażeń występują w środowiskach prostytutek i narkomanów. Zakażenie WZW typu B jest szacowane na 8% populacji, WZW typu C na 1-2,4%. Do chorób wenerycznych przebiegających z owrzodzeniem narządów płciowych notowanych w regionie należy chancroid.

Choroby odzwierzęce: wścieklizna występuje powszechnie, przypadki zachorowań na wąglik (Birma) i dżumę (Indonezja, Laos, Birma, Wietnam).

Choroby przenoszone drogą kontaktu z zarażoną/zakażoną wodą lub ziemią: zachorowania na schistosomatozę (S. japonicum na Filipinach i w Indonezji; S. mekongi w Kambodży i w Laosie). Częste przypadki zarażeń skórną larwą wędrującą (ancylostomoza/nekatoroza) na plażach rejonów nadmorskich.