logo medycyna tropikalna

WOJSKOWY INSTYTUT MEDYCZNY
Zakład Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej

Zagrożenia - Azja Wschodnia

(kraje regionu: Chiny, Hong Kong, Japonia, Makau, Mongolia, Korea Południowa, Korea Północna, Tajwan)

Ryzyko zachorowań na choroby infekcyjne i inwazyjne w regionie jest bardzo zróżnicowane. Ograniczony dostęp do nieskażonej wody pitnej i odpowiednich standardów sanitarnych w środowisku wiejskim, zwłaszcza w Chinach i Mongolii (brak danych z Korei Północnej).

 


Choroby transmisyjne: malaria występuje lokalnie w Chinach oraz w Korei Północnej i Południowej, japońskie zapalenie mózgu w Chinach, Japonii i lokalnie w obu Koreach. Przypadki zachorowań wśród turystów należą do rzadkości. Zachorowania na dengę zdarzają się w Chinach, w Hong Kongu i na Tajwanie, kleszczowe zapalenie mózgu w zalesionych rejonach północnych Chin, Japonii, Korei Południowej i Mongolii, leiszmanioza skórna i trzewna w środowisku wiejskim Chin, filariozy limfatyczne w rejonach nadmorskich Chin i Korei Południowej, krymsko-kongijska gorączka krwotoczna w zachodnich Chinach.

Choroby przenoszone drogą pokarmową: wysokie ryzyko zachorowań na WZW typu A (z wyjątkiem Japonii), szczególnie w środowisku wiejskim Chin i Mongolii. Zachorowania na WZW typu E, cholerę oraz brucelozę notowane są w Chinach.

Choroby przenoszone drogą oddechową: zachorowania na gruźlicę na poziomie 100-300 przypadków/100 tys. mieszkańców w Chinach, Mongolii i Korei Północnej, 25-50/100 tys. w Japonii, 50-100/100 tys. w Korei Południowej. Wysokie wskaźniki lekooporności w leczeniu gruźlicy, sięgające od 3-6% do nawet 10%, obserwuje się w niektórych rejonach Chin.

Choroby przenoszone drogą płciową lub drogą kontaktu z zakażoną krwią: występowanie zakażeń HIV jest niskie, na poziomie 0,1-<0.5% w populacji dorosłych w większości regionu, z wyjątkiem południowych Chin (>0,5%). Wysokie wskaźniki zakażeń WZW typu B w populacji dorosłych na poziomie 8%, z wyjątkiem Japonii. W Mongolii zakażone WZW typu C jest co najmniej 10% populacji, a w Chinach i na Tajwanie 2-3%.

Choroby odzwierzęce: powszechne występowanie wścieklizny, zachorowania na dżumę, wąglik i echinokokozę w Chinach i w Mongolii. Przypadki tularemii w Chinach i w Japonii.

Choroby przenoszone drogą kontaktu z zarażoną/zakażoną wodą lub ziemią: zachorowania na schistosomatozę (Schistosoma japonicum) w Chinach, w dorzeczu rzeki Jangcy. Zachorowania na leptospirozę w południowych Chinach i w Korei Południowej. Przypadki skórnej larwy wędrującej w rejonach nadmorskich plaż.