logo medycyna tropikalna

WOJSKOWY INSTYTUT MEDYCZNY
Zakład Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej

Zagrożenia - Afryka Wschodnia

(kraje regionu: Burundi, Dżibuti, Erytrea, Etiopia, Kenia, Komory, Madagaskar, Malawi, Mauritius, Mozambik, Reunion, Rwanda, Seszele, Somalia, Tanzania, Uganda)

Popularny region wypraw podróżujących w celach turystycznych. Przed wyjazdem w pierwszej kolejności zalecana jest chemioprofilaktyka przeciwmalaryczna oraz szczepienia przeciwko chorobom układu pokarmowego (WZW typu A, dur brzuszny, cholera).
 


Choroby transmisyjne: malaria występuje w większości krajów regionu, z wyjątkiem wysp (Mauritius, Reunion, Seszele), a także rejonów o wysokości powyżej 2500 m n.p.m. w Etiopii i powyżej 2200 m n.p.m. w Erytrei. Leiszmanioza trzewna występuje endemicznie w Etiopii i w Kenii. Notowane są przypadki trypanosomozy afrykańskiej oraz filarioz limfatycznych. W latach 2005-2006 na wyspach u wybrzeży Afryki Wschodniej (Mauritius, Reunion, Seszele) zanotowano masowe przypadki zachorowań na chikungunya, którą turyści, głównie z Francji i USA, importowali do swoich krajów.

Choroby przenoszone drogą pokarmową: występowanie zarażeń robaczycami i chorobami pierwotniakowymi (giardioza) jest powszechne. Liczne są również zachorowania na WZW typu A i E oraz dur brzuszny. Na Półwyspie Somalijskim (Somalia, Etiopia) występuje epidemia cholery, na którą nakładają się klęska głodu i susza.

Choroby przenoszone drogą oddechową: wysoka zachorowalność na gruźlicę.

Choroby przenoszone drogą płciową lub drogą kontaktu z zakażoną krwią: zakażenie wirusem HIV oraz WZW typu B są powszechne.

Choroby odzwierzęce: przypadki wścieklizny, której źródłem są zakażone psy.

Choroby przenoszone drogą kontaktu z zarażoną/zakażoną wodą lub ziemią: powszechne jest występowanie schistosomatozy (z wyjątkiem Komorów, Dżibuti, Reunionu i Seszeli).