logo medycyna tropikalna

WOJSKOWY INSTYTUT MEDYCZNY
Zakład Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej

Żółta febra (żółta gorączka)

Opis choroby

Żółta gorączka jest wywoływana przez wirusy z rodziny Flaviviridae, należy do chorób szczególnie niebezpiecznych. Jest przenoszona poprzez ukąszenie zakażonego wirusami komara z rodzaju Aedes, Haemagogus lub Sabethes. Choroba może przebiegać bezobjawowo, w ciężkich przypadkach prowadzi jednak do śmierci. Typowymi objawami są gorączka, bóle głowy, dreszcze, nudności, osłabienie, zażółcenie skóry i zaczerwienienie spojówek. Wśród ciężkich powikłań wymienia się uszkodzenie wątroby i nerek oraz krwawienia z przewodu pokarmowego (gorączka krwotoczna). 

Występowanie

Regiony Kraje
Afryka Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Czad, Demokratyczna Republika Konga, Erytrea*, Etiopia, Gabon, Gambia, Ghana, Gwinea, Gwinea Bissau, Gwinea Równikowa, Kamerun, Kenia, Kongo, Liberia, Mali, Mauretania, Niger, Nigeria, Rwanda, Senegal, Sierra Leone, Somalia, Sudan, Tanzania*, Togo, Uganda, Wybrzeże Kości Słoniowej, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca*, Zambia*
Ameryka Poludniowa i Środkowa Argentyna, Boliwia, Brazylia, Ekwador, Gujana, Gujana Francuska, Kolumbia, Panama, Paragwaj, Peru, Surinam, Trynidad i Tobago, Wenezuela
*kraje, gdzie występuje potencjalnie niskie ryzyko wystąpienia transmisji choroby

Ryzyko dla podróżujących

Ryzyko zakażenia żółtą gorączką jest dziesięć razy większe w Afryce niż w Ameryce Południowej. W zachodniej części Afryki do zakażeń dochodzi najczęściej w późnej porze deszczowej oraz wczesnej porze suchej (lipiec-październik). W Ameryce Południowej największą aktywność transmisji choroby odnotowuje się w Brazylii i w Peru (ryzyko zakażenia występuje zwłaszcza podczas pory deszczowej trwającej od stycznia do marca). Ryzyko zapadnięcia na ciężką postać choroby, a w konsekwencji zgonu, u niezaszczepionych turystów podczas 2-tygodniowego pobytu wynosi odpowiednio 1:2000 – 1:10000 w Afryce oraz 1:20000 – 1:100000 w Ameryce Południowej i Środkowej.

Profilaktyka

Najskuteczniejszym sposobem prewencji przed żółtą gorączką jest szczepienie ochronne przed podróżą w rejony endemiczne (95% prawdopodobieństwa wykształcenia w organizmie odporności). Szczepienie przeciw żółtej gorączce należy do szczepień obowiązkowych, a okazanie świadectwa wakcynacji, potwierdzonego w Międzynarodowym Świadectwie Szczepień (International Certificate of Vaccination, żółta książeczka), stanowi warunek wjazdu do wielu krajów (tabela szczepień, str. 25).

Międzynarodowe Świadectwo Szczepień


W Polsce dostępna jest szczepionka, która zawiera żywy, atenuowany szczep 17 DAKAR wirusa żółtej gorączki. Jednorazowa dawka uodparnia na okres 10 lat. Pełna protekcja następuje 10 dni po zaszczepieniu.