logo medycyna tropikalna

WOJSKOWY INSTYTUT MEDYCZNY
Zakład Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej

Mycetoma

Mycetoma jest przewlekłym procesem zapalnym skóry, tkanki podskórnej i kości wywołanym przez grzyby (Pseudallescheria boydii, Madurella grisea) lub promieniowce (Nocardia brasiliensis, Streptomyces madurae), będącym zwykle następstwem obrażenia ciała. Zakażenie następuje przez wniknięcie drobnoustrojów (saprofitów występujących w glebie oraz na roślinach) przez uszkodzoną skórę lub na skutek zakłucia się kolcami roślin.

Mycetoma występuje w rejonach wiejskich Indii, Sudanu, Ameryki Południowej i Środkowej.

Obraz kliniczny:

występowanie ziarniniaków lub ropni, mających skłonność do tworzenia przetok, zawierających ziarenka będące mikrokoloniami patogennych organizmów. Tkanki w okolicy zmian stają się obrzękłe, stopa ulega zdeformowaniu, jej powierzchnia jest pełna guzków i przetok. Zmiany mogą rozszerzyć się na kości i stawy (periostitis, osteomyelitis, arthritis). Charakterystyczny jest dobry stan ogólny chorych i brak bolesności zmian.

Mycetoma

CDC. Zakażenie skóry i tkanki podskórnej promieniowcem Nocardia brasiliensis

Mycetoma

CDC. Zakażenie skóry i tkanki podskórnej promieniowcem Nocardia brasiliensis

Mycetoma

CDC. Zakażenie skóry i tkanki podskórnej promieniowcem Streptomyces somaliensis

Rozpoznanie:

na podstawie typowego obrazu klinicznego. W celu ustalenia, czy choroba jest wywołana przez grzyby, czy przez promieniowce, bada się wydzielinę ropną ze zmian chorobowych (ziarna promieniowca składają się z delikatnych nici mycelialnych, w ziarnach grzybów nici są dłuższe i grubsze). Dokładne określenie promieniowca lub grzyba uzyskuje się przez hodowlę.

Leczenie:

zmiany wczesne usuwa się chirurgicznie. Leczenie farmakologiczne w zależności od etiologii choroby (zakażenie wywołane przez promieniowce leczy się tetracyklinami, streptomycyną, ampicyliną lub ceftriaksonem; grzyby – itrakonazolem lub mikonazolem).