logo medycyna tropikalna

WOJSKOWY INSTYTUT MEDYCZNY
Zakład Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej

Błonica

Błonica jest ostrą chorobą zakaźną wywoływaną przez toksyczne szczepy Corynebacterium diphtheriae. Szerzy się drogą kropelkową lub przez kontakt bezpośredni z chorym lub nosicielem. W przebiegu choroby zajęte są błony śluzowe dróg oddechowych, skóra, rzadziej inne części ciała (oczy, nos, narządy płciowe).

Występowanie:

błonica jest chorobą kosmopolityczną występującą na całym świecie. Kraje endemicznego występowania przedstawia poniższa tabela:

Regiony Kraje
Afryka Algieria, Angola, Egipt, Niger, Nigeria, Sudan, kraje Afryki Subsaharyjskiej
Ameryka
Południowa i Środkowa
Boliwia, Brazylia, Dominikana, Ekwador, Haiti, Kolumbia, Paragwaj
Azja Centralna
i Południowo-Wschodnia, południowa część Pacyfiku
Afganistan, Bangladesz, Butan, Birma, Kambodża, Chiny, Indie, Indonezja, Laos, Malezja, Mongolia, Nepal, Pakistan, Papua Nowa Gwinea, Filipiny, Tajlandia, Wietnam
Bliski i Środkowy Wschód Arabia Saudyjska, Iran, Irak, Jemen, Syria, Turcja
Europa Albania, Rosja, kraje byłego ZSRR

Ryzyko dla podróżujących:

choroba potencjalnie zagrażająca życiu. Poważne powikłania mogą wystąpić u osób, które nie są w pełni uodpornione. Błonica znacznie częściej występuje w rejonach świata, gdzie niski jest poziom wyszczepienia ludności.

Zapobieganie:

w Polsce dzieci i młodzież do 19 r.ż. poddawane są obowiązkowym, profilaktycznym szczepieniom ochronnym przeciw błonicy. Osobom dorosłym powyżej 19 r.ż., szczepionym w przeszłości, zaleca się pojedyncze dawki przypominające co 10 lat, a nieszczepionym – szczepienie podstawowe. Szczepienia zalecane są szczególnie osobom zatrudnionym na stanowiskach związanych z obsługą przyjezdnych z obszarów endemicznego występowania choroby lub osobom wyjeżdżającym na te obszary. Na rynku dostępna jest szczepionka, która jednocześnie zapewnia ochronę przeciw błonicy, tężcowi i poliomyelitis. Schemat szczepienia obejmuje podanie jednej dawki przypominającej co 10 lat u osób zaszczepionych w przeszłości przeciw ww. chorobom zakaźnym.