Żółta febra (żółta gorączka)

Opis choroby

Żółta gorączka jest wywoływana przez wirusy z rodziny Flaviviridae, należy do chorób szczególnie niebezpiecznych. Jest przenoszona poprzez ukąszenie zakażonego wirusami komara z rodzaju Aedes, Haemagogus lub Sabethes. Choroba może przebiegać bezobjawowo, w ciężkich przypadkach prowadzi jednak do śmierci. Typowymi objawami są gorączka, bóle głowy, dreszcze, nudności, osłabienie, zażółcenie skóry i zaczerwienienie spojówek. Wśród ciężkich powikłań wymienia się uszkodzenie wątroby i nerek oraz krwawienia z przewodu pokarmowego (gorączka krwotoczna). 

Występowanie

Regiony Kraje
Afryka Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Czad, Demokratyczna Republika Konga, Erytrea*, Etiopia, Gabon, Gambia, Ghana, Gwinea, Gwinea Bissau, Gwinea Równikowa, Kamerun, Kenia, Kongo, Liberia, Mali, Mauretania, Niger, Nigeria, Rwanda, Senegal, Sierra Leone, Somalia, Sudan, Tanzania*, Togo, Uganda, Wybrzeże Kości Słoniowej, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca*, Zambia*
Ameryka Poludniowa i Środkowa Argentyna, Boliwia, Brazylia, Ekwador, Gujana, Gujana Francuska, Kolumbia, Panama, Paragwaj, Peru, Surinam, Trynidad i Tobago, Wenezuela
*kraje, gdzie występuje potencjalnie niskie ryzyko wystąpienia transmisji choroby

Ryzyko dla podróżujących

Ryzyko zakażenia żółtą gorączką jest dziesięć razy większe w Afryce niż w Ameryce Południowej. W zachodniej części Afryki do zakażeń dochodzi najczęściej w późnej porze deszczowej oraz wczesnej porze suchej (lipiec-październik). W Ameryce Południowej największą aktywność transmisji choroby odnotowuje się w Brazylii i w Peru (ryzyko zakażenia występuje zwłaszcza podczas pory deszczowej trwającej od stycznia do marca). Ryzyko zapadnięcia na ciężką postać choroby, a w konsekwencji zgonu, u niezaszczepionych turystów podczas 2-tygodniowego pobytu wynosi odpowiednio 1:2000 – 1:10000 w Afryce oraz 1:20000 – 1:100000 w Ameryce Południowej i Środkowej.

Profilaktyka

Najskuteczniejszym sposobem prewencji przed żółtą gorączką jest szczepienie ochronne przed podróżą w rejony endemiczne (95% prawdopodobieństwa wykształcenia w organizmie odporności). Szczepienie przeciw żółtej gorączce należy do szczepień obowiązkowych, a okazanie świadectwa wakcynacji, potwierdzonego w Międzynarodowym Świadectwie Szczepień (International Certificate of Vaccination, żółta książeczka), stanowi warunek wjazdu do wielu krajów (tabela szczepień, str. 25).

Międzynarodowe Świadectwo Szczepień


W Polsce dostępna jest szczepionka, która zawiera żywy, atenuowany szczep 17 DAKAR wirusa żółtej gorączki. Jednorazowa dawka uodparnia na okres 10 lat. Pełna protekcja następuje 10 dni po zaszczepieniu. 

Wojskowy Instytut Medyczny
Zakład Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej
81-103 Gdynia   ul. Grudzińskiego 4
projekt strony www: e-uslugi.com
© Krzysztof Korzeniewski 2015